covid19

15-09-2015 22:06 Kategori: EKONOMİ

Modern Süt Üretim Çiftliği Açıldı

Modern Süt Üretim Çiftliği Açıldı

"Uşak Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğü tarafından desteklenen merkeze bağlı Muharremşah Köyü Muhtarı Fethi Tarhan tarafından köy de kurulan 120 baş anaç hostayn ırkı süt üretim çiftliği Uşak Valisi Ahmet Okur ve AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay tarafından hizmete açıldı. "

Açılış töreni öncesi konuşma yapan Uşak Valisi Ahmet Okur, “Uşak’a vali olarak atanalı 10 gün oldu. Uşak’ta açılışını yapacağım ilk tesis burası oluyor. Bana göre çok önemli bir tesis. İşsizliğin azalması, köylümüzün yatırıma teşvik edilmesi bakımından da böyle tesislerin çoğalması gerekir.  Edindiğim bilgiye göre Uşak’ta en fazla 250 başlık bir tesis var. Devletimizin yardım ve destekleri ile en az 500 başlık tesislerin olmasını ümit ederim” dedi.

“TKDK DESTEKLERİ İLE İŞSİZLİK AZALIYOR”

TKDK Uşak İl Koordinatörlüğü olarak destekledikleri 41. Tesisi hizmete açtıklarını kaydeden Koordinatör Cihan Karahan, “TKDK Hız kesmeden yatırım yapmak isteyenleri yatırımları ile buluşturmaya devam ediyor. Her geçen gün TKDK destekleriyle memleketimiz Uşak’ımız yeni bir tesise daha sahip oluyor, tarım ve inşaat sektörü ve uşak ekonomisi canlanıyor, işsizlik azalıyor ve daha birçok olumlu gelişme peşi sıra geliyor” dedi.

Karahan, TKDK İl Koordinatörlüğü olarak destekledikleri yatırımlar hakkında şu bilgileri verdi: “Ben sizlere kısaca Uşak’ta çıktığımız ilk proje alımı olan 9. Proje dönemi olan 15 Mart 2013 tarihinden itibaren Kurumumuzun yaptığı hizmetlerden bahsetmek istiyorum. Toplam 242 başvuru sahibi ile sözleşme imzaladık. Bu projelerin yatırım değeri 103 milyon TL.(eski paramızla 103 trilyon) Biz bunun yaklaşık yarısı olan 53 milyonunu vatandaşlarımıza hibe ödemesini hesaplarına yatırıyoruz. Önümüzdeki günlerde projesini kabul ettiğimiz toplam değeri 28,5 milyon hibe ödemesi 17,5 milyon TL olan 16 projemizin sözleşmesini imzalayacağız diye umut ediyoruz. “

“TESİSLER ULUSLARARASI STANDARTTA YAPILDI”

Muharremşah Köyü Muhtarı Fethi Tarhan ve ailesinin ortak olarak yürüttüğü, Uşak’ın  en modern, Avrupa ve Ulusal Standartlarından geçerlilik almış 120 başlık anaç hostayn ırkı süt üretim çiftliği hakkında bilgi veren Karahan, “Tesisimizden bahsetmek gerekirse Tesisimiz bu alanda bitirilip tamamlanan olması açısından ilk tesis bizim için oldukça önem arz ediyor. Bu ve bazı tesislerimiz bizim için bayrak, öncü tesis niteliğinde.  Hemşerilerimiz bu gibi tesisleri görerek yatırım yapma cesaretlerini kendilerinde buluyorlar. Muhtemelen Fethi beye de diğer tesislerimizde olduğu gibi tesisin inşaat aşamasında bu alanda yatırım yapmak isteyen birçok kişi tesisi hakkında bilgi almaya gelmiştir.

Yatırım kapsamında 120 baş sağmal kapasiteli süt üreten yeni tarımsal bir işletme kurulması planlanmıştır. Yatırım kapsamında yapılacak olan işletmede hayvan barınağı, ön gübre çukuru sağımhane, doğumhane, revir-karantina, sılaj çukuru, gübre çukuru, kaba-kuru-kesif yem depoları ve idari bina yapıları ile beraber alınacak makine ekipmanlarla Avrupa Birliği standartlarında bir işletme planlaması yapılmıştır. Hayvan barınağı olarak Avrupa Birliği standartlarında uygun görülmüş barınak tiplerinden olan yarı açık barınak sistemi seçilmiştir. Yatırım kapsamında Avrupa Birliği ülkelerindeki birim hayvan başına elde edilen süt miktarını ulaşacak modern, yem planlaması yapılan, hayvan refah ve sağlığı için gerekli düzenleme ve makine ekipmanlara sahip bir tesise sahip olmakla birlikte kaliteli ve sağlıklı ürünler elde edilebilecektir. Elde edilecek olan çiğ sütün kalitesindeki artış sektördeki süt üretim tesisleri tarafından örnek alınabilecek bir işletme olacaktır. “

“İNEKLER HAFTAYA GELİYOR”

Karahan, “Saf hoştayn ırk hayvanlarımız bu hafta Almanya’dan yüklemesi yapılmış ve önümüzdeki günlerde tesisimizle buluşacaklardır. Saf ırk süt sığırı yetiştiriciliği yapılması planlandığından tam kapasitede günde ortalama 3,5 ton süt, yıllık ise ortalama bin tonsüt elde edilmesi öngörülmektedir. Yeni tesis olarak yapılan işletmede faaliyet döneminde 4 personel istihdamı sağlanacaktır. Tesisimizin toplam uygun harcama tutarı 2,7 milyonTL ve devletimiz bunun aşağı yukarı 1.8 milyon kadarını ödeyecektir. Benim de çok beğendiğim, bundan önceki bakanımızın da dediği gibi TKDK olarak bizler yarımınıza ortağız ancak kara ortak değiliz.

Önümüzdeki günlerde bu alanda 3 tesis daha açacağız. 12 tanesi de sırada bekliyor. Projelerinin onaylanmasının ardından onları da başlatıyoruz inşallah. Yakında180 Milyon Euro Fona sahip içerisinde kırsal kalkınma anlamında birçok yeni hibe konusu eklenen büyük bir çağrıya çıkmayı planlıyoruz. Yatırım düşüncesi olanların bizlerle irtibata geçmeleri çok önemli. Yatırım yapacaklara ilanımızı beklemeden şimdiden hazırlıklarını yapmalarını tavsiye ediyoruz. Bu proje kabul döneminde siz değerli Muharremşah köyünden başvuru anlamında beklentimizin büyük olduğunu ifade etmek istiyorum” şeklinde sözlerine son verdi.

Çiftlik açılışına AK Parti Uşak Milletvekili Mehmet Altay, Belediye Başkan yardımcısı Hakan Uludağ, İl Özeli İdaresi Genel Sekreteri Servet Ecemiş, AK Parti Uşak Kadınlar Kolu İl Başkanı İlknur Ertuğrul, daire il müdürleri, köy muhtarı ve Muharremşah Köylüleri katıldı.DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

1.reklam

gazete manşetleri
ANKETİMİZE KATILIN

UŞAK'TA TRAFİK SORUNU BİTTİMİ

50%

50%

0%

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
BİYOGRAFİLER

E-BÜLTEN ABONELİĞİ